Süntartás
Környezet:
A beltéri nyúlketrec és a terrárium is tökéletes a süni számára. A ketrec alján ne legyen rács, mivel lábacskája beszorulhat, eltörhet. Szobahőmérséklet 20-27°C az ideális számára. Hidegebb környezetben a sündisznó inaktívvá, álmossá válik. Szélsőséges esetben hibernálódik (téli álomba zuhan) és elpusztulhat. A sün helyének elég nagynak - minimum 100X50cm-es alapterületűnek - kell lennie. Szüksége van egy kis kuckóra a szundikáláshoz, „magánélethez”. A ketrec aljára természetes almot tegyünk (forgács). Mivel rendes kis állat, „szobatisztaságra” szoktatható. Alomtálat is tehetünk be (akár macskaalommal) ahova a dolgát végezheti. Vigyázzunk arra, hogy az alom jó minőségű, pormentes legyen, így az ürüléket mindennap könnyedén eltávolíthatjuk. Hetente egyszer elég a teljes almot kicserélnünk.
Gondozás és etetés:
Olyan etetőtálat használjunk, amit nem tud felborítani vagy megrágni. Mivel rovarevő fontos, hogy kapjanak legalább az aktív (áprilistól-októberig) időszakban, persez passzív időszakban sem veti meg az élő eleséget ami lehet: tücsök, csótány, lisztkukac, gyászbogárlárva, sáska, szöcske. Kereskedelmi forgalomban kapható kifejezetten süntáp is, de jó minőségű macska száraztáppal is etethetjük. Kiegészíthetjük még főtt tojással, főtt csirke vagy halhússa, időnként gyümölccsel és zöldséggel. Naponta kapjon friss vizet tálban vagy golyós itatóban. Tejet SOSE adjunk sünnek.
Mozgás, játék:
A sün éjjeli kis csibész, ami azt jelenti, hogy aludni fog egész nap és aktívan játszik az este-éjszaka folyamán. Örülni fog, ha esténként kivesszük egy kicsit a szobába sétálni. Szereti futókeret viszont fontos, hogy zárt típusú legyen (legalább 30cm-es) amibe nem tud beleakadni a lába, ebben kedvére kimozoghatja magát. A kereket nem szabad bent hagyni neki, mert képesek több kilómétert is letekerni, ami nagyon megterhelné a kis lábait. Adhatunk nekik még labdát és wc-papír gurigát amit a fejükre húznak és így mászkálnak vele.
Társas viselkedés:
A természetes élőhelyén az afrikai sün nem mutat agresszív viselkedést. Szinte mindig magányos, leszámítva a rövid párzási időszakot. A legjobb, ha fogságban is egyesével tartjuk. A hímek gyakran harcolnak, de két nőstény egy ketrecben is lakhat, ameddig bőven van hely akár két alvókuckónak is. A legtöbb házikedvenc zsákmányállatnak nézheti süninket, ezért a békesség kedvéért tartsuk biztonságos helyen.
Kapcsolatteremtés:
Bár nem „társasági állat, a süni jól fogadja, ha nyugodt hangon beszélnek hozzá, foglalkoznak vele. Szüksége van a nyugalomra, egyedül töltött időre, főleg napközben. Mindegyik külön kis egyéniség. Legtöbbjük morcos lesz, ha felkeltik. A legjobb, ha este foglalkozunk vele, amikor ébren van. A legtöbb sündisznó elfogadja a közeledésünket de kezdeményezést ne várjunk! Célszerű úgy felvenni, hogy a talpa mindvégig a tenyerünkben legyen. Óvatosan mozogjunk. Ha megnyugszik, pár másodperc múlva kinyílik. A rendszeres foglalkozás segít a „szocializálódásban”. Türelemmel és szeretettel napról-napra közelebb kerülhetünk hozzá.
Szaporodás, tenyésztés:
Természetes élőhelyén a tenyészidőszak márciustól-októberig tart. Ezek a kis állatok már 8-10 hetesen ugyan ivarérettek, de 6-12 hónapos koruk között lesznek tenyészéretté. A vemhesség 32-36 napig tart. Egy alomban 3-6 (maximum 9) utód születik.
Élősködők:
A sünök ápolásához hozzá tartozik a rendszeres parazitamentesítés is, amit ajánlatos negyedévenként elvégezni.
|