Színgenetika
D lókusz:
A halványító gén halványítja az eumelanint (fekete / barna), az ezüsttől- kékik, valamint a pheomelanint (sárgásbarna / narancs) sárgától a krémszínűig. Úgy halványítja a színt, hogy a színpigment-szemcséket csomósítja, amelynek hatására az másképp tükrözi a fényt, így változik a megjelenés a pigment típusának változása nélkül.
Sajnos, a halványító gén nem mindig úgy működik, ahogy szeretnénk. A legtöbb hazai sünt nem szelektíven tenyésztették. A színek halványításával töltöttem a legtöbb időt a saját tenyésztési programomban., néha már én is azt gondoltam, hogy bizonyos színek nem léteznek, mint például a halvány cinnicot (a képen balra), amelyek amely a lila és krémszínű tüskék keveréke. Szelektív tenyésztésre van szükség nem csak azért, hogy a halványító gént hordozó sünöket egyértelműen elkülönítsük, hanem azért is, mert a kék halványító gén recesszíven öröklődik. Annak érdekében, hogy halvány sündisznó szülessen, meg kell örökölnie a gént mindkét szülőtől. A genotípusok közül a D / D illetve D / d nem halványít, míg a genotípus d / d igen.
Elvileg vannak halvány változatai minden színnek, de a kék árnyalat (dilute blacks: B/-;ru/ru;d/d) problematikusnak látszik. A képen jobbra az a kék színű tüskék egy fiatal kék-sárga sündisznón (B / -, Ru-ru, d / d), Sajnos az adatok arra utalnak, hogy a kék tüskék súlyos egészségügyi problémákat jelezhetnek és az ilyen sünök születéskor vagy legkésőbb 7-8 hetes koruk előtt elpusztulnak. Egyes halványító színek más emlős állatoknál is halandóságot okoznak.
< vissza
|